Własny system rezerwacji noclegów czy booking.com?

W dzisiejszych czasach obsługa rezerwacji on-line stała się nieodłącznym elementem schematu działalności hoteli i apartamentów. Korzystanie z systemu do rezerwacji noclegów na własnej stronie internetowej jest nie tylko wygodne, ale również bardzo opłacalne. W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego zainstalowanie takiego systemu w kontekście platformy Booking.com jest kluczowym krokiem, który przyczyni się do zwiększenia zysków w branży noclegowej.

Zwiększenie Wydajności Rezerwacji.

Dla właścicieli hoteli i apartamentów kluczowym celem jest zwiększenie wydajności rezerwacji. Instalując system rezerwacji noclegów, można śledzić dostępność pokoi w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zarządzanie dostępnymi terminami staje się znacznie prostsze, co pozwala lepiej planować obłożenie.

Więcej narzędzi obsługujących rezerwację miejsc w obiekcie noclegowym to dobra idea, pod warunkiem że zastosowane systemy nie kolidują ze sobą. Są zintegrowane, dzięki czemu właściciele hoteli unikają overbookingu, czyli podwójnych rezerwacji w tym samy terminie.

Zakładając, że integracja jet właściwie skoordynowana nasuwa się jednak pytanie. Czy opłaca mi się płacić wysokie prowizje popularnym portalom pośredniczącym w procesie rezerwacji, skoro mój własny system do rezerwacji hoteli to inwestycja jednorazowa. Nie wymagająca dodatkowych kosztów, okresowych opłat, prowizji itp…

System rezerwacji Noclegów a booking.

Odpowiedź nie jest zero jedynkowa, jak można by oczekiwać. Zarówno booking, jak i własny system  rezerwacji noclegów mają swoje za i przeciw. Booking.com dla przykładu jest najmocniejszą, najbardziej znaną i najlepiej wypozycjonowaną platformą do rezerwacji noclegów przynajmniej w naszej części świata. Obecność na bookingu jest zatem gwarantem stałej obecności na rynku turystycznym. 

system rezerwacji noclegów

Z drugiej strony korzystanie z portali pośredniczących związane jest z koniecznością uiszczania niekiedy wysokich prowizji. Wiedzą, rozumieją i czują to ci, którzy takie prowizje odprowadzają szczególnie w okresie wzmożonego ruchu turystycznego. 

W tym kontekście własny system rezerwacji wydaje się logiczną alternatywą. Ograniczeniem jednak jest kwestia słabszej pozycji strony, przynajmniej w początkowej etapie obecności strony w Internecie. Oznacza to, mniejszą dostępność Twojej oferty dla potencjalnie nią zainteresowanych. 

Strona po zaindeksowaniu potrzebuje czasu na to, aby była widoczna wysoko w wyszukiwarkach. Przebicie się nowych stron w okręgach turystycznych takich jak: popularne góry, jeziora, wybrzeże jest procesem. Wymaga on cierpliwości i czasu oraz konkretnego działania SEO. Strona sama nie przebije się przez mur mocnych portali, nieustannie pozycjonowanych i reklamowanych.

Co w takim razie?

Warto wziąć pod uwagę zastosowanie obu tych rozwiązań. W początkowej fazie zdecydowanie więcej rezerwacji będzie dokonywanych za pośrednictwem bookingu. Oczywiście to z powodu jego siły SEO przy jednoczesnej słabej pozycji własnej strony w Internecie. Jednak konkretne działania SEO, podpięcie BLOGA, tworzenie artykułów SEO, zawierających właściwe frazy kluczowe,  optymalizacja strony pod kątem SEO z czasem przyczyni się do zmiany tych proporcji.

Coraz więcej rezerwacji będzie dokonywanych z Twojej firmowej strony internetowej. Booking też będzie generował cały czas nowe rezerwacje, jednak procentowo będzie ich mniej. Na jakim poziomie się ustabilizuje ten raport, trudno powiedzieć. Może być on zmienny w czasie, faktem jednak pozostaje podwójna korzyść z obu narzędzi do rezerwacji. Właściwie koordynowane z pewnością przyczynią się do poprawy widoczności Twojej oferty w Internecie.  

Wnioski.

Współpraca z platformą rezerwującą jest kluczowa dla sukcesu w branży noclegowej. Korzystając przy tym z własnego systemu rezerwacji noclegów, można automatycznie zsynchronizować dostępność oferty. Zwiększyć jej moc, zaufanie do obiektu i w rezultacie przyczynić się lepszego, bardziej stabilnego obłożenia miejsc.

Trzeba jednak zaznaczyć, że inwestycja we własny system rezerwacji noclegów musi być poparta odpowiednimi działaniami SEO, czyli wspomnianym pozycjonowaniem strony. Im wyżej strona będzie w wyszukiwarkach, tym więcej będzie dokonywanych rezerwacji bezpośrednich, bez potrzeby opłacania prowizji.

System do rezerwacji miejsc na stronie internetowej pozwala na dokładne monitorowanie wyników i analizę danych. To kluczowe narzędzie do podejmowania strategicznych decyzji biznesowych. Dzięki niemu można śledzić, które oferty są najbardziej popularne, jakie okresy są najbardziej obłożone, oraz jakie kanały marketingowe przynoszą najlepsze rezultaty.

Podsumowanie

Reasumując, własny system rezerwacji noclegów-zdecydowanie TAK, współpraca z platformami bookingowymi ,również. Jeśli więc zamierzasz uruchomić system do rezerwacji noclegów polecam usługi w Fitps.pl w tym zakresie.